Cele mai relevante 10 lucruri despre rivalitatea Nadal – Djokovic

Adrian Țoca | 10 iunie 2012

Tot ce trebuie să știi despre una dintre cele mai spectaculoase rivalități ale ultimului deceniu

Completăm șirul de articole dedicate meciurilor directe dintre cei trei super jucători care au dominat autoritar tenisul masculin în ultimul deceniu.

Aici, rivalitatea Federer vs Nadal

Aici, rivalitatea dintre Djokovic și Federer

Articolele vor fi updatate după fiecare meci nou.

Așadar, Nole vs Rafa în 10 capitole:

1. Bilanț total și împărțirea pe suprafețe

Cei doi au jucat 57 de meciuri împreună, scorul fiind favorabil lui Nole, 29-28. N-a fost o rivalitate propriu zisă în primii ani. Nadal a câștigat 14 dintre primele 18 meciuri, motiv pentru care meciurile celor doi nu au atras de la început un interes atât de mare precum o fac în prezent.

De altfel, comparativ cu Federer vs Nadal sau cu Djokovic vs Federer, această rivalitate a avut un curs diferit. Mai întâi, a fost Nadal cel care a dominat autoritar, apoi a urmat o lungă serie de victorii ale sârbului, după care lucrurile s-au echilibrat pentru o vreme. Din nou Novak a preluat controlul în rivalitatea cu Rafa, reușind, treptat, să recupereze diferența din H2H, apoi să treacă în față.

Nadal a găsit până la urmă soluția la problemele de matchup prezentate de sârb, reușind să câștige finalele de Slam de la New York (2013) și Paris (2014). Dar Nole a pus apoi cap la cap o altă serie de șapte victorii la rând în 2015-2016, al cărei punct culminant ca manieră de joc a fost victoria de la Doha 2016 (6-1, 6-2).

În contextul căderii de formă din 2017-2018 a lui Djokovic, întâlnirile dintre cei doi s-au rărit. Cei doi s-au regăsit în semifinalele de la Wimbledon 2018, unde iar au făcut un meci excepțional. Câteva luni mai târziu, se revedeau într-o finală de Grand Slam, la Australian Open 2019, câștigată de un Djokovic dominant. Un sezon mai târziu, în finala RG 2020, Nadal i-a întors serviciul rivalului său.

Pe suprafețe, lucrurile stau astfel:

– Nadal conduce cu 19-7 pe zgură. Pe iarbă este 2-2. Pe hard, Djokovic are 20-7 (15-6 outdoor, 4-1 indoor);

– au jucat împreună în 28 de finale, scorul fiind 15-13 pentru Djokovic.

2. Primul meci

Prima întâlnire dintre cei doi a avut loc în 2006, la Roland Garros, în sferturile de finală. La prima sa apariție în sferturile unui Grand Slam, Djokovic, atunci în vârstă de 19 ani, a acuzat probleme fizice și s-a retras după o oră și 58 de minute, la scorul de 6-4, 6-4.  Prima victorie a sârbului contra lui Nadal a venit la al treilea meci direct, în 2007, la Miami, tot în sferturi. A fost 6-3, 6-4, un succes pe care Novak îl cataloga, la momentul respectiv, drept “cea mai importantă victorie a carierei mele, iar Nadal e cel mai bun jucător pe care l-am învins vreodată”.

3. Opt finale de Slam

Rivalitatea celor doi a început să capete greutate din momentul primei finale de Slam. S-a întâmplat în 2010, la US Open, o finală amânată de ploaie pentru ziua de luni, când Nadal s-a impus în patru seturi. A fost victoria care i-a adus lui Nadal performanța denumită generic Career Slam – câștigarea, de-a lungul carierei, a tuturor celor patru Slam-uri.

Ulterior, cei doi au mai disputat alte finale de Grand Slam la Wimbledon 2011, US Open 2011 și Australian Open 2012, toate câștigate de Djokovic, la Roland Garros 2012 – câștigată de Nadal și la US Open 2013 – câștigată tot de Rafa. Apoi, o nouă finală la Roland Garros 2014, câștigată de Rafa în patru seturi.

A opta finală de Grand Slam a venit abia în 2019, la Australian Open.

Finala US Open 2011 – highlights

4. Seria de 7 victorii a lui Nole

Fantasticul progres realizat de Djokovic a devenit cu atât mai relevant mai ales prin prisma dominării incredibile pe care acesta a exercitat-o asupra lui Nadal în 2011. Astfel, între martie 2011 și ianuarie 2012, sârbul a reușit performanța de a câștiga 7 meciuri la rând cu Nadal, toate 7 fiind finale, dintre care 3 de Grand Slam. Seria lui Nole a suscitat foarte multe comentarii, majoritatea specialiștilor clamând că ea reprezintă schimbul definitiv de putere în tenisul mondial, trecerea de la domnia lui Rafa la cea a lui Nole.

Nadal a reușit să se scuture, într-un final, de “complexul Nole” anul acesta, câștigând finalele de la Monte Carlo și Roma. La acel punct, o serie de nouă întâlniri directe ale celor doi se consumaseră în finale.

5. Două victorii succesive pe zgură pentru Djokovic

Dintre aceste șapte victorii consecutive, două au suscitat în mod deosebit mai multe comentarii. Este vorba de cele de la Madrid 2011 și Roma 2011. Au fost primele succese ale lui Djokovic în fața lui Nadal pe zgură, suprafață pe care spaniolul era de neatins la acel moment. Cu atât mai impresionant a fost faptul că sârbul n-a cedat niciun set în cele două finale. Doar Gaston Gaudio și Roger Federer se mai puteau lăuda la acel moment cu cel puțin două victorii pe zgură contra lui Nadal.

6. Meciul memorabil de la Madrid 2009

În 2009, cei doi au făcut o semifinală senzațională la Madrid. Calitatea și dramatismul meciului au fost incredibile, dar ceea ce a intrat în cărțile de istorie a fost durata: patru ore și două minute, ceea ce reprezintă cel mai lung meci de trei seturi din Era Open și cea mai lungă semifinală de Masters din istorie.

Nadal a supraviețuit unui final fantastic, în care a salvat trei mingi de meci înainte de a câștiga un meci în care Djokovic l-a împins până pe marginea prăpastiei. A fost 3-6, 7-6(5), 7-6 (9). Nadal nu mai jucase un tiebreak pe zgură în decisiv din 2003.

7. Cea mai lungă finală de Slam

Una dintre caracteristicile care atrage cel mai mult atenția când vine vorba de meciurile celor doi este intensitatea și durata foarte mare a meciurilor. Am amintit deja de cea mai lungă semifinală de Masters, dar cei doi au depășit toate recordurile în materie anul acesta, la Australian Open, când au jucat cea mai lungă finală de Slam: cinci ore și 53 de minute. Șase meciuri ale celor doi au depășit granița de trei ore.

8. S-au întâlnit în ATP, în toate turneele de Slam, la Olimpiadă și în Cupa Davis

Alt lucru interesant în ce privește rivalitatea celor doi este că ei s-au întâlnit nu doar pe toate suprafețele, ci și în toate competițiile importante. Pe lângă meciurile din circuit și întâlnirile din Grand Slamuri (au jucat la toate cele 4 turnee de GS) cei doi s-au confruntat și în Cupa Davis (în 2009, a câștigat Nadal), cât și la Olimpiadă (semifinală, 2008, de asemenea a câștigat Nadal).

9. Meciuri clasice

Cum spuneam mai sus, meciurile n-au impresionat neapărat prin dramatism la început. Exemplul Madrid, amintit anterior, a dat semnalul unei schimbări dramatice în evoluția calitativă a meciurilor Rafa – Nole. Iar din 2011, anul exploziv al lui Djokovic, lucrurile au trecut definitiv la un nivel incomparabil mai ridicat. În 2011, aproape toate întâlnirile lor au excelat prin intensitate, efort aproape inuman și multă tensiune. A ieșit în evidență finala US Open, unul dintre cele mai solicitante meciuri din carierele celor doi, un meci care a frapat prin duritatea schimburilor. Apoi, în 2012, finala Australian Open a intrat în cărțile de istorie drept cel mai bun meci dintre cei doi. Nici finala RG 2012 nu a fost lipsită de dramatism, chit că spectacolul, în condițiile unei mize uriașe, a fost ceva mai mic.

În 2013, două dintre meciurile lor au strălucit. Semifinala de la Roland Garros e printre cele mai bune meciuri ale anului, iar finala de la US Open, jucată în stilul celei din 2011, a fost un alt test de anduranță și forță mentală.

În fine, semifinala lor din 2018, de la Wimbledon, este, de asemenea, considerată una dintre cele mai bune meciuri de Slam din ultimul deceniu.

10. Lista completă a meciurilor

2006, Roland Garros, sferturi, Grand Slam, zgură, Nadal – Djokovic 64 64 ret

2007, Indian Wells, finală, Masters, , hard, Nadal – Djokovic 62 75

2007, Miami, sferturi, Masters, hard, Djokovic – Nadal 63 64

2007, Roma, sferturi, Masters, zgură, Nadal – Djokovic 62 63

2007, Roland Garros, semifinale, Grand Slam, zgură, Nadal – Djokovic 75 64 62

2007, Wimbledon, semifinale, Grand Slam, iarbă, Nadal – Djokovic 36 61 41 ret.