Simona Halep câștigă duelul românesc cu Sorana Cîrstea, revine în sferturile Indian Wells!

Treizecizero | 15 martie 2022

Simona se califică astfel pentru a cincea oară în sferturi la turneul californian, turneu de categoria WTA 1000.

Simona Halep a învins-o pe Sorana Cîrstea în optimile Indian Wells, prima întâlnire dintre cele două jucătoare din România în ultimii 12 ani, scor 6-1, 6-4. Analiza meciului este aici.

Simona a pornit în mare viteză, reușind trei break-uri într-un prim set care a mers într-o singură direcție. Dar Sorana a reușit să echilibreze meciul în setul secund, în startul căruia a condus cu break pentru 2-0. Simona a revenit apoi cu o serie de trei game-uri la rând și a făcut break-ul decisiv la 5-4.

Simona a încheiat meciul cu 12 winners și 16 erori, în vreme ce Sorana a avut un bilanț de 15-31.

Simona a reușit astfel a 18-a ei victorie consecutivă într-un meci cu o altă româncă.

Simona se califică astfel pentru a cincea oară în sferturi la turneul californian, turneu de categoria WTA 1000. O va întâlni acolo pe învingătoarea dintre Petra Martic și Liudmila Samsonova.

Simona o conduce cu 2-1 în întâlnirile directe pe Martic, ultimul meci fiind jucat chiar în sferturi la Indian Wells, la ediția din 2018. Cu Samsonova ar fi prima întâlnire.

Pentru Sorana rămâne cel mai bun rezultat personal la Indian Wells, unde a jucat prima dată în optimi.