Campioană nouă la Melbourne

Sofia Kenin este noua campioană de la Australian Open!

Treizecizero | 1 februarie 2020

Sofia Kenin este noua campioană de la Australian Open, americanca de 21 de ani obținând primul ei titlu de Grand Slam, după o finală câștigată în fața lui Garbine Muguruza, scor 4-6, 6-2, 6-2.

Sofia a decis finala cu o serie formidabilă în setul al treilea, când a salvat trei mingi de break la 2-2, 0-40, făcându-și serviciul cu cinci winnere la rând. De acolo, Kenin a intrat în zonă, și curând avea break-ul, smuls de asemenea dintr-o situație favorabilă lui Garbine. Evident afectată de aceste șocuri, Muguruza nu și-a putut stăpâni emoțiile, clacând cu totul pe linia de sosire.

Kenin, al cărei salt în elită s-a petrecut anul trecut, a pus cap la cap un turneu excelent, ea eliminând-o în semifinale pe favorita 1, Ashleigh Barty.

Ea îi urmează pe lista campioanelor de la Melbourne japonezei Naomi Osaka.

Top 5 WTA începând de luni arată astfel:

1. Ashleigh Barty 8367
2. Simona HALEP 6101
3. Karolina Pliskova 5290
4. Elina Svitolina 4775
5. Belinda Bencic 4675

Muguruza urcă pe 16, în vreme ce Kenin saltă până pe 7.

Cum s-a scris meciul?

Un moment important al primului set al finalei a fost revenirea Sofiei Kenin de la 2-4 (0-40) la 4-4. Revenirea asta n-a ajutat-o pe Kenin să câștige setul, dar, vom vedea, o altă revenire de genul acesta avea să o ajute să câștige meciul.

După un început furtunos de partidă al lui Garbine, a urmat o cădere neașteptată în game-ul opt al spaniolei: eroare neforțată, dublă greșeală, eroare neforțată, dublă greșeală (cu serviciul doi aterizând câțiva metri buni în afara careului de serviciu) și setul părea relansat.

Citește continuarea cronicii în articolul de aici.