Exclusiv pentru membrii Treizecizero Plus

Novak Djokovic îl învinge pe Rafael Nadal într-un meci istoric la Roland-Garros! Cum s-a scris povestea unui duel simbolic

Într-un meci formidabil ca nivel și ca intensitate, cei doi mari campioni și-au împărțit, timp de mai bine de patru ore, lovituri brutale, în raliuri care au sfidat de multe ori logica. E o victorie istorică pentru Djokovic, care îl învinge a doua oară pe Nadal la Roland-Garros.

Radu Marina 11 iunie 2021

Novak Djokovic l-a învins pe Rafael Nadal în semifinalele Roland-Garros, calificându-se în finala turneului parisian pentru a 6-a oară în carieră. A fost 3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2 pentru sârb, în 4 ore și 11 minute.

Este abia a treia înfrângere din istorie suferită de Nadal la Paris, acolo unde a câștigat de 13 ori turneul. Două dintre ele au venit în fața lui Djokovic. E prima oară când Nadal pierde în semifinale și prima oară când el pierde un meci la RG după câștigarea primului set. Recordul lui la RG e acum 105-3.

Într-un meci formidabil ca nivel și ca intensitate, cei doi mari campioni și-au împărțit, timp de mai bine de patru ore, lovituri brutale, în raliuri care au sfidat de multe ori logica.

Nadal a pornit cu un avantaj de 5-0 în primul set, pe care l-a câștigat însă ceva mai greu decât a indicat startul de meci. Djokovic a întors, treptat, meciul, și a reușit să rupă echilibrul într-un set trei absolut senzațional, cu siguranță unul dintre cele mai bune din istoria acestui sport. Sârbul a avut de două ori avantajul unui break, și de fiecare dată Rafa a revenit, ajungând în situația de a avea o minge de set. Într-un schimb care ar fi

Acest articol este disponibil pentru abonații 30-0 Plus
Devino membru 30-0+ și ai: