Momente urâte la Mamaia

Sorana Cîrstea pierde cu Johanna Konta. Meciul a fost suspendat după o serie de incidente

Treizecizero | 22 aprilie 2017

Meciul dintre Sorana Cîrstea și Johanna Konta, al doilea meci al zilei întâi din România – Marea Britanie, a fost câștigat de britanică, dar după o serie de evenimente neplăcute. Meciul a fost suspendat de arbitrul oficial, la scorul de 2-6, 3-1.

Ce s-a întâmplat? Ordinea evenimentelor:

1. În game-ul al treilea din setul doi, cineva a strigat ceva în timpul unui schimb. La capătul punctului, atât Anne Keothavong, cât și Johanna Konta s-au plâns arbitrului de scaun, indicând spre o parte a tribunei.

2. Ilie Năstase s-a implicat în dialogul cu arbitrul de scaun.

3. Sorana câștigă game-ul cu emoții, pare să își creeze momentum, să intre în meci. La changeover, însă, arbitrul principal al manșei vine pe teren. Sunt discuții. Alina Tecșor se aude din tribune chemându-l pe Ilie: „Ilie, hai că vine Monica (n.a. în loc). Dacă nu, ne scot echipa de pe teren”.

Ilie Năstase fusese exclus de pe bancă și trimis în tribune de arbitrul de scaun. Alte parlamentări.

4. Ilie iese în tribune, vine Monica Niculescu pe bancă. Simona Halep e chemată alături de bancă.

5. Continuă parlamentările. Ilie Năstase e exclus și din tribune. Publicul huiduie și strigă „Ilie! Ilie!”

6. Meciul se reia. Sorana răspunde autoritar cu retururi agresive, face break.

7. Konta începe să plângă, acuză că i s-a strigat ceva din tribune.

8. Arbitrul principal revine pe teren.

9. Se suspendă meciul. Jucătoarele sunt retrase de pe teren. Oficial, Năstase a fost exclus pentru limbaj abuziv.

10. Simona Halep vorbește la microfon, cere publicului să se liniștească, „altfel ne vor suspenda și nu avem ce să facem. Vă rog mult”. E întâmpinată cu aplauze.

11. După o pauză de mai bine de 15 minute, jucătoarele revin pe teren și intră la încălzire. Meciul s-a reluat.

12. Konta domină autoritar restul meciului, Sorana nu se mai regăsește. 6-2, 6-3 pentru Johanna.

Între timp, pe Internet reacțiile sunt virulente, pe de o parte, la adresa lui Ilie Năstase, sau acuzatoare la adresa arbitrului oficial, care a decis să întrerupă partida pentru evacuarea lui Năstase din incintă.

Pe larg, despre toate incidentele de la meci, în articolul dedicat aici.

Fotografii: Claboo Media