Fast
Horia revine în Top 10

Horia Tecău și Jean Julien Rojer revin după Wimbledon cu o finală binevenită

Treizecizero | 3 august 2019

A doua finală reușită de jucătorii români azi, după cea a Patriciei Țig, a venit de la Horia Tecău, care s-a calificat în finala de la Washington, alături de Jean Julien Rojer, după o victorie în două seturi cu australienii John Peers și Alex de Minaur. A fost 6-4, 6-4, succes într-o oră și 12 minute pentru dublul româno-olandez, care începe excelent sezonul de hard nord-american. Washington este prima lor apariție de după Wimbledon, turneu unde s-au oprit dramatic în sferturile de finală, într-un meci greu de uitat, contra Cabal/Farah; atunci, Horia și Juls au pierdut cu 11-9 în setul cinci, după multiple mingi de meci ratate.

A fost prima victorie în minimum de seturi în acest turneu pentru băieți, care au ajuns în semifinală după două succese la limită în tururile anterioare. Întâi a fost un 7-6, 2-6, 10-7 cu Pavic/Soares, urmat de 7-6, 4-6, 10-8, o nouă victorie contra fraților Bryan, a treia din cinci întâlniri anul acesta.

În finală, Horia și Juls îi vor întâlni pe învingătorii dintre favoriții 3, Klaasen / Venus și favoriții 2, Kubot/Melo.

Horia și Jean Julien sunt la a treia finală anul acesta, după cea de la Rotterdam (pierdută) și cea de la Madrid (câștigată).

Cu acest rezultat, cei doi urcă pe locurile 10-11 în clasamentul de dublu și pe 5 în Race. Horia, care spunea că vizează un clasament cât mai bun în vederea Jocurilor Olimpice de la Tokyo, face astfel pași spre revenirea în topul clasamentului de dublu, pe care l-a mai condus în trecut.

Horia are un bilanț de 36-20 în finalele de dublu jucate de-a lungul carierei.