Ana Bogdan reușește altă victorie bună, trece de Ajla Tomljanovic

Treizecizero | 13 septembrie 2022

După o vară plină, în care a câștigat turneul WTA 125k de la Iași și a jucat prima ei finală WTA la Varșovia, Ana Bogdan a ratat apoi calificarea la US Open, dar revine acum cu o victorie prețioasă.

Ana s-a calificat în optimile de finală de la Portoroz, în Slovenia, un turneu pe hard din seria WTA 250, după ce a învins-o pe Ajla Tomljanovic în trei seturi, 7-5, 4-6, 6-1, meci încheiat în două ore și jumătate.

Ana a salvat o minge de set în primul set, încheindu-l apoi cu trei game-uri câștigate la rând. În decisiv, după ce și-a pierdut serviciul în primul game, a făcut apoi o serie excelentă de șase game-uri consecutive, învingând-o astfel pe jucătoarea care i-a pus capăt carierei Serenei Williams la US Open și a jucat sferturi de finală acolo, fiind oprită de finalista Ons Jabeur. Ajla a mai jucat sferturi și la Wimbledon, eliminată chiar de eventuala campioană, Elena Rybakina.

În turul următor, Ana o va întâlni pe învingătoarea dintre Zidansek și Zakharova.

Într-un sezon productiv pentru ea, următoarea victorie va fi a 30-a a anului.

Tot în primul tur, Gabriela Ruse a pierdut un meci intens, de trei ore, cu Lesia Tsurenko, o adversară tradițional dificilă pentru Gabi. A fost 6-1, 4-6, 6-4 pentru ucraineancă, într-un duel cu 11 break-uri.

Favorită 1 este Emma Raducanu, care a trecut de Dayana Yastremska.