Succes foarte solid cu Sabalenka

Mihaela Buzărnescu obține prima victorie din carieră la Wimbledon, trece de o adversară grea pentru turul 1

Treizecizero | 2 iulie 2018

În ciuda unui program infernal în ultimele săptămâni, Mihaela Buzărnescu nu dă semne că s-ar opri cu una, cu două. Mihaela a învins-o azi într-un meci tare pe Aryna Sabalenka, finalistă săptămâna trecută la Eastbourne, turneu la care a înșirat câteva nume mari. După ce a pierdut primul set în tiebreak, Mihaela a revenit și le-a dominat destul de clar pe următoarele două, înainte de a avea ceva emoții pe linia de sosire în decisiv. Însă Miky și-a păstrat cumpătul când a servit a doua oară pentru meci și a închis victoria în două ore fără două minute, 6-7, 6-1, 6-4.

În turul următor, Mihaela o va întâlni pe Katie Swan, cea care a învins-o azi pe Irina Begu (6-2, 6-2). Mihaela și Irina au jucat săptămâna trecută împreună dublu la Eastbourne, unde au ajuns împreună în finală, iar Irina a avut azi numai cuvinte de laudă pentru Mihaela. „Foarte puțini ar fi în stare să facă ce a făcut ea în ultimul an. Mi se pare extraordinar”, ne-a spus Irina.

Mihaela este favorită 29 la Wimbledon și a reușit azi prima ei victorie pe tabloul principal de aici.