Adrian Țoca | 5 martie 2012

Două meciuri interesante au loc în această noapte, la Madison Square Garden, considerată de mulţi una dintre cele mai faimoase arene ale lumii. Federer îl întâlneşte pe Roddick, iar Sharapova, pe Wozniacki, într-un eveniment demonstrativ sub genericul BNP Paribas Showdown şi care se află la a cincea ediţie.

Dacă Roddick nu a mai jucat niciodată la MSG, pentru Federer e a doua apariţie în faimoasa arenă newyorkeză. Ultima oară când elveţianul a apărut acolo a fost în 2008, cu ocazia unui meci faimos, un duel al generaţiilor între doi jucători care se numără printre cei care îşi dispută titlul onorific de cel mai bun jucător al tuturor timpurilor: Federer – Sampras.

Uitaţi-vă la video-ul de mai jos. Pistol Pete versus Federer Express. Calitatea meciului este absolut excepţională. Rafale de forehand, serve puternice, revere clasice, cu o singură mână, voleuri perfecte. Doi jucători născuţi să atace şi-au împărţit punctele şi loviturile frumoase, spre deliciul unui public de 19.960 de spectatori. Rezultatul e mai puţin important, evident, în astfel de situaţii, dar e de reţinut că Sampras a revenit după ce a pierdut primul set cu 6-3, câştigându-l pe al doilea cu 7-6, iar în decisiv a condus cu 5-2. Federer a accelerat însă, întorcând meciul şi câştigând ultimul set cu 7-6. Meciul a durat aproape două ore şi jumătate.

“A fost o noapte grozavă pentru tenis”, a concluzionat Sampras.

Meciuri între Sampras şi Federer

Oficial:

Wimbledon, 2001, turul 4: Roger Federer – Pete Sampras  6–7(7), 7–5, 4–6, 7–6(2), 5–7

– Federer avea 19 ani la acea dată. Avea să fie eliminat, în sferturi, de Tim Henman

– Sampras câştigase 31 de meciuri consecutive la Wimbledon.